טיפים לתמונות טובות יותר - 12/4/2009


טיפים לתמונות טובות יותר.


מאת: גורן ליובונצ'יץ
ישנם מספר טיפים בסיסיים שכאשר "משתלטים" עליהם יכולים לעזור לכם לצלם תמונותטובות יותר. יש הבדל רב בין צילום תמונות בחטף לבין בניית התמונהוהקומפוזיציה ואם אתם צלמים מתחילים תופתעו לגלות שכמה טיפים בסיסייםיכולים לשפר את תמונותיכם רבות. לא מדובר כאן בפתרונות פלא ולא מדובר כאןבתחליף לתוכן מעניין של התמונה, אך הטיפים המובאים כאן יתנו לכם בסיס טוביותר להתקדם הלאה בצילום.


התקרבו ואז התקרבו יותר


דבר נפוץ שצלמים מתחילים עושים הוא צילום של העצמים ממרחק גדול מדי המשאיריותר מדי שטח ריק שלא מתרחש בו כלום. שטחים כאלה נוטים להחליש את התמונהמאחר והם לא תורמים לתוכנה ולא להעברת המסר. אם תתבוננו בתמונות רבות שלצלמים שונים אתם תשימו לב כי הרבה מאוד מהצילומים כוללים כמעט אך ורק אתהנושא המצולם ותו לא. יתרה מזאת, אם תתבוננו בצילומי הדיוקן המופיעיםבירחוני האופנה למשל, תשימו לב לכך שלעיתים אפילו חלק מראשו של האדם חתוך. דבר זה גורם לנו להתרכז בחלקים בפנים שהצלם רצה שנתרכז בהם.

אותו דבר קורה כאשר אנחנו מצלמים טבע או נוף. לעיתים אנחנו מרוכזים מדיבתמונה הגדולה עד שאנחנו מפספסים את הפרטים הקטנים שהופכים את התמונהלמרהיבה. כאשר אתם מצלמים טבע או נוף אל תשכחו לצלם גם את הפרטים הקטניםולהתקרב אל הנושא שלכם. אל תפחדו לחתוך חלקים מהתמונה הכוללת ולהתרכז רקבחלקים ממנו. לדוגמא, כאשר אתם מצלמים שדה פרחים לא מוכרחים לכלול את כלהשדה בתמונה, ניתן להתרכז רק בחלק ממנו כאשר הפרחים ימלאו את כל שטחהתמונה לחלוטין ויתנו הרגשה של שדה אין-סופי.


הבינו את פעולת הצמצם ושלטו בעומק השדה


דבר שמבלבל צלמים מתחילים רבים הוא נושא מספרי הצמצם. רבים מהצלמיםהמתחילים לא יודעים באיזה צמצם לבחור ואיזה צמצם יתאים לצרכים שלהם. כדילקבל הסבר מפורט על השימוש בצמצם אנחנו ממליצים לבקר בבי"ס לצילום שלנוולקרוא את השיעור על הצמצם.


השתמשו בחצובה


רוב הצלמים החובבים לא משתמשים בחצובות. רובנו מצלמים מהיד וזה נכון שאפשרלהשיג תוצאות נפלאות כאשר מצלמים מהיד ולא מהחצובה, אך בתנאי אחדשיודעים כיצד להחזיק את המצלמה בצורה נכונה. אין זה משנה האם אתם מצלמיםנופים, דיוקנאות, ספורט או את החתול שלכם, תשיגו הרבה יותר תמונות חדות עלידי שימוש בחצובה. השימוש בחצובה הופך לקריטי כאשר מצלמים בחשיפות ארוכותבתנאי תאורה חלשים או כאשר מצלמים בעדשות בעלות אורכי מוקד ארוכים במיוחדאו בצילומי מאקרו אך גם בצילום יומיומי לשימוש בחצובות יש חשיבות גבוהה. איכותן של החצובות נעה ממצוין ועד גרוע ויש להפעיל את שיקול הדעת בבחירתהחצובה. כיום, ניתן להשיג חצובות רבות שאינן שוקלות הרבה במחירים נמוכים. כדאי לכם לעשות קפיצה קטנה לחנות.


השתמשו במבזק גם בצילומי חוץ


לעיתים קרובות מדי צילומים טובים של אנשים "נהרסים" בגלל הצללים הכבדיםשמטילה השמש בפנים של הנושאים המצולמים. על מנת להתגבר על הבעיה ניתןלהשתמש במבזק למילוי אותם הצללים. אתם לא צריכים להיות מומחים גדולים כדילהשתמש במבזק בצילומי חוץ. רוב המצלמות החדשות מספקות מספר פתרונות קליםלהפליא. אתם לא חייבים להגביל את עצמכם לצילום אנשים עם מבזק. תוכלולהשתמש במבזק גם בעת צילומי טבע, מאקרו וכל דבר אחר ש"מבקש" תאורה אחידהיותר ופחות צלליות.
למדו לחשוף נכון ושלטו בחשיפה שלכם


האם אתם מכוונים את המצלמה שלכם אל עבר הנושא ופשוט מצלמים? אם כן, אתם לאיכולים לצפות בכל פעם לתוצאה טובה. נכון, מדי האור של היום מאוד מתקדמיםומפיקים תוצאות טובות במגוון רחב של מצבי תאורה אבל מדי פעם תרצו לקחת אתהשליטה לידיים שלכם. חלק מהמצבים הללו כוללים סצינות מאוד ניגודיות, נושאים שמוארים באור אחורי, צילום בחוף הים או בשלג היכן שהחזרי האורמהמשטחים הבוהקים יכולים לבלבל את מד האור ועוד. אם במצלמה שלכם יש אפשרותלמדידת אור נקודתית השתמשו בה ולמדו להשתמש בה. אין זה משנה האם אתםמצלמים בסרט צילום או בדיגיטלי, התמונות שלכם ייראו תמיד טוב יותר אם הןנחשפו טוב מלכתחילה. התמונה שלמטה לא הייתה מתאפשרת ללוא הצלם חרג מהקריאהשל מד האור ופתח ידנית בשני צמצמים.רכשו מסנן מסוג Graduated Neutral Density והשתמשו בו


לפעמים לא ניתן לשלוט בתמונה על ידי חשיפה נכונה בלבד. לפעמים חלקיםמסוימים בתמונה יהיו כל כך בהירים את שתאבדו בהם פרטים ללא קשר לחשיפהשלכם. דוגמא לכך יכולה להיות צילום של סצינה הכוללת שמים ביום קיץ בהיר. המסנן מסוג Graduated Neutral Density יאפשר לכם בקלות לשלוט על האזוריםהבוהקים בתמונה על ידי כך שחלקים ממנו יותר כהים מהחלקים האחרים ומאפשריםמעבר של פחות אור. על ידי מיקום החלק הכהה של המסנן מעל השמים למשל, תוכלולהפחית מעצמת התאורה שלהם ולשמור על הפרטים בשמים על אף ההפרש הגדולבחשיפה לעומת שאר החלקים בתמונה. עוצמות של המסננים נמדדות מספרי צמצםוהמספרים שלהם בד"כ נעים בין 1 ל-3 ופירוש הדבר שהחלק הכהה מעביר פחות אור (במספרי צמצם) בחלק הכהה שלו כמספר המצוין על המסנן.


השתמשו במסנן מקטב (Polarizer)


מסנן מקטב משמש להעלמת ההשתקפויות ממשטחים מחזירי אור (כמו חלונות, מים, משטחי מתכת ועוד) ולהעשרת הגוונים בתמונה – במיוחד הכחולים. על ידי שימושבמסנן מקטב תוכלו לבטל השתקפויות לא רצויות וגם להעשיר את הגוונים בתמונהשלכם ללא תלות בנושא שלכם. כמו כן, ביכולתו של המסנן המקטב להעניק לכםשמים כחולים, עמוקים ועשירי צבע.


תנו את הדעת לקומפוזיציה


הרבה מאוד אנשים מצלמים את מה שנמצא לפניהם ולא נותנים את הדעתלקומפוזיציה של התמונה. לפעמים (אפילו בדרך כלל) הזווית האחרת (הזוויתשממנה אנחנו לא מצלמים את הנושא) היא הזווית הטובה יותר. לכן, התבוננובנושא שלכם, בחנו אותו, הבינו כיצד האור פוגע בו וכיצד זה משפיע עליוובהתאם בחרו את המיקום שלכם ומהיכן לצלם אותו. כמו כן, תתנו את הדעת לקדמתהתמונה, לרקע, לפינות של התמונה, לחיתוכים ועוד. אם תתבוננו בכל אלהותבחנו את הנושא שלכם לפני הצילום מובטחות לכם תמונות טובות יותר. כאשראתם מצלמים, נסו כמה זוויות שונות, כמה אורכי מוקד שונים וגם חשיפות שונותזו מזו על מנת לתת מראה שונה לתמונה. שימו לב במיוחד לקווים שמנחים אתהעין בתמונה (כמו Patterns שחוזרים על עצמם), לצורות גיאומטריות וקוויםמצטלבים – כל אלה תורמים רבות לקומפוזיציה של התמונה. כמו כן, הבינו היכןבתמונה אתם רוצים למקם את הנושא שלכם ובהתאם עשו את ההחלטה.


הדפיסו את התמונות שלכם בעצמכם


בין אם אתם מצלמים בדיגיטלי או בסרט הצילום, תקבלו תוצאות טובות הרבה יותראם תדפיסו את תמונותיכם בעצמכם. אין דבר שעוזר להבין את המהות של הצבעיםבצילום, קומפוזיציה וחשיפה כמו הדפסת התמונות שלכם בעצמכם. נכון, בהתחלהתעשו הרבה טעויות אך מכל טעות וטעות תלמדו לקח חשוב שיתבטא גם בצילומיםשלכם. הדפסת התמונות "תלמד" את העין שלכם להתבונן בתמונה, בצבעים ובחשיפהבצורה אחרת.אם תחליטו להדפיס את התמונות שלכם בעצמכם, קחו בחשבון כי תהליךההדפסה הינו ארוך אך בעוד חצי שנה מהיום (אם תדפיסו בתקופה זאת לבד), אנימבטיח לכם שתזרקו את הדפסותיכם הנוכחיות לפח!


שכחו מכל מה שנאמר כאן, כבו את המחשב וצאו לצלם


לעיתים אנשים לוקחים את הצילום ברצינות יתרה עד שהם שוכחים ליהנות ממנו. כולנו עוסקים בתחום נפלא זה בגלל הכיף שבו ואם נוותר על כך לא עשינו כלום. אז עקבו אחרי הלב שלכם וצאו החוצה לצלם כמה תמונות ואל תשכחו לשתף אותנובהן.