בשביל מה צריך RAW בכלל ? - 11/9/2009


מזהRAW ?


פרוש ישיר מאנגלית משמעו "נא, גולמי". זוהי התמונה שלנו במצב הגולמישלה, ללא שום עיבוד.


במצלמה, האופטיקה מביאה את התמונה לסנסור (CCD) אשר ממיר את האורלסיגנלים חשמליים. הסגנלים האלו מאוחסנים במצב גולמי (RAW) ואז עוברים עיבוד בדרכםלהפוך ל-JPG.


 


איזה סוג של עיבוד עובר קובץ ה-RAWבתוך המצלמה ?


מאחר ואנו רוצים תמונה שנראית טוב, ה"מוח" (אלגוריתם) של המצלמה מנסהלספק את הסחורה על ידי תיקון של הלבנים, אפורים, שחורים. הוא מחליט כמה לחדד אתהתמונה וקובע אפילו את רמת רווית הצבע. על חלק מההחלטות של המצלמה ניתן לשלוט דרךהבקרות.


 


למי מתאימים התיקונים של המצלמה ?


האלגוריתם של המצלמה מתוכנן לספק תמונה שרוב האנשים יאהבו. התוצאה לכןמתאימה לכל מי שלא רוצה להתעסק עם התמונות. המצלמה תתקן לבד לפי ההגיון שלהיצרן.


 


יתרונות לתזרים עבודה המבוסס עלJPG:


התמונות נראות מספיק טוב לרוב הצלמים החובבים.


הקבצים קטנים ולא תופסים הרבה מקום.


כל תוכנה יודעת להתעסק עם קבצי JPG.


 


חסרונות לתזרים עבודה המבוסס עלJPG:


התיקונים של המצלמה לא מספקים צלמים עם עין מדויקת.


התיקונים יכולים לעשות נזקים.


התיקון של האלגוריתם אינו לינארי. הדבר מקשה על תיקון מקצועי שלתמונות.


פרטים נעלמים. בהירים וכהים בפרט.


מריחה כתוצאה מטכניקות העלמת רעשים לא מקצועיות של האלגוריתם (NOISEREDUCTION).


ארטיפקטים - ה-JPG מייצר הפרעות כתוצאה מהדחיסה במיוחד בדחיסה גבוהה (איכות JPG נמוכה). הדבר בולט במיוחד בהגדלות (מכאן חלק מהמיתוס שעדיף להגדילב-RAW).


 


יתרונות לתזרים עבודה שלRAW:


קל - להבדיל ממה שהרבה אנשים חושבים, קל להתעסק עם קבצי RAW. הבקרותפשוטות ואינטואיטיביות. יש יותר ויותר תוכנות המאפשרות עיבוד של RAW בצורה נוחה, גםלחובבים.


איכותי - ה-RAW מספק את האיכות המקסימאלית של המצלמה. כל מי שרוצה איכותחייב להתחיל מהחומר הגולמי.


מפצה על כל המינוסים של ה-JPG - ניתן להגיע לפרטים באיזורים שרופים אוסתומים על ידי משחקים פשוטים, אין מריחות כי ניתן לכוון את רמת העלמת הרעשים (צבעוטקסטורה), אין ארטיפקטים וחידודים כך שניתן להגדיל בקלות.


 


חסרונות לעבודה ב-RAW:


קבצים כבדים במיוחד - פי כמה מה-JPG. מעמיס על הכרטיס, מחשב, צריבות,אינטרנט...


הכבדה על המצלמה - לוקח יותר זמן לכתוב את הקובץ לכרטים. יכול להפריעבצילום רצף (מעמיס על ה-buffer).


קבצים לא ידידותיים - הרבה סוגים (כל מצלמה עם הפורמט שלה) ומעט תוכנות (לא מקצועיות) שיודעות לפתוח כמו שצריך.


חובה לפחות שני קבצים לכל תמונה - קודם יש את ה-RAW ואז יש את ה-JPGשאנו מייצרים ממנו. זה בדיוק כמו הנגטיבים והתמונות. אין סיבה עקרונית לחקות אתההיסטוריה של העולם האנלוגי בעולם הדיגיטלי המודרני.


לא פתרון מושלם - התיקונים ב-RAW הרבה יותר טובים מהתיקונים של המצלמהעצמה, אבל עדיין רחוקים מלספק פתרון מושלם לצלם המקצועי. לקבלת תמונות מושלמות,חובה להמשיך בתוכנת עיבוד תמונה מקצועית (Photoshop לדוגמא).


 


אז למי מתאים מה ?


לצלם החובב המתחיל - JPG בלבד. מומלץ לכוון לאיכות הגבוהה.


לצלם החובב שרוצה להתעסק קצת עם התמונות - RAW+JPG. הרבה מצלמות מצלמותגם RAW וגם JPG. כל תמונה שרוצים לתקן אפשר להשתמש ב-RAW לתיקונים מהירים ואחר כךלמחוק את כל ה-RAW.


צלם חובב רציני - RAW בלבד. סוג הצלם הזה משקיע בגוף ובעדשות יקרותולרוב מקצועיות. הדרישות שלו הן בדרך כלל גבוהות מאוד והוא משקיע זמן ומחשבה בצילוםובעיבוד. רק דרך ה-RAW הוא יוכל להגיע בדיוק לתמונה שהוא תכנן.


לצלם מקצועי לחוץ (עיתונות, ספורט...) - RAW+JPG במצלמה מקצועית. ככלשהמצלמה יקרה יותר עם עדשות מקצועיות, כך איכות התמונה הבסיסית תהיה טובה יותר, כךה-JPG יהיה איכותי יותר. למקרים הקשים, תמיד יש את ה-RAW שניתן למחוק אחר כך.


לצלם מקצועי - אך ורק RAW. הצלם המקצועי מתפרנס מאיכות הצילום שלו. הצלםהמקצועי יודע לטפל בתמונות בפוטושופ. טיפול בפוטושופ בקבצי JPG קשה יותר ונחותמבחינת איכות מטיפול בקבצי RAW.


לצלם אירועים - JPG בלבד. יש מאות צילומים לספק כבר בסוף האירוע. לאףאחד אין זמן לתיקונים ועיבודים. כדאי להשקיע בציוד איכותי שיפצה על המגרעות שלמהירות העבודה.


למשרדי פרסום לחוצים - JPG שטופל על ידי הצלם.


למשרד פרסום שיש לו זמן - JPG שעבר טיפול של הצלם + RAW. במשרדי פרסוםתמיד יש ארט שלא יסכים עם הפרשנות של הצלם (שלא הסכים עם הפרשנות של התקציבאי, שחשבשהדעה של הסטיליסטית יותר קרובה למציאות, אבל הלקוח מתעקש על יותר אדום ולא לקחבחשבון מה שאמר לו הבעלים של המשרד שלא סתם מעסיק פלאנר שתכנן מגמה הפוכהל....).


קובץ ה-RAW יאפשר מרחב תמרון מקסימאלי שיספק את כולם (נגיד).


 


לסיכום:


כמה שיש יותר אופציות, כך יש יותר דעות. אם הסיקור הזה לא עזר לכם למצואאת התזרים המושלם עבורכם - שלחו לנו שאלות ונשמח לענות.


אם בא לכם ללמוד יותר (ולא יותר מדי) - עקבו אחרי הלינק הבא:
 


מקווה שנהניתם והפקתם,


מישל